W poniższej sekcji posortowaliśmy niektóre problemy według systemu operacyjnego, ale jeśli napotkasz jakiś problem, dobrym pomysłem może być wyjście poza „swój” system operacyjny – tak na wszelki wypadek. W przypadku problemów, zalecamy najpierw sprawdzić FAQ utrzymywany przez Camerona Moore’a pod adresem:
https://wiki.flightgear.org/Frequently_asked_questions
Co więcej, w kodzie źródłowym znajduje się katalog docs-mini zawierający liczne pomysły i rozwiązania specjalnych problemów. To także dobre miejsce do dalszej lektury.
Najlepszym miejscem do szukania pomocy są zazwyczaj listy dyskusyjne, w szczególności lista mailingowa [Flightgear-User]. Jeśli używasz wersji FlightGeara z repozytorium Git, możesz zasubskrybować listę [Flightgear-Devel]. Instrukcje dotyczące subskrypcji możesz znaleźć na:
https://wiki.flightgear.org/Mailing_lists
Często zdarza się, że ktoś już zajął się problemem, z którym się borykasz, dlatego warto poświęcić czas na przeszukanie archiwów list mailingowych pod adresami:
https://sourceforge.net/mailarchive/forum.php?forum_name=flightgear-devel
https://sourceforge.net/mailarchive/forum.php?forum_name=flightgear-users
W celu uzyskania pomocy, instrukcji i archiwów, należy również rozważyć przeszukanie forum FlightGeara pod adresem:
Istnieje wielu programistów i użytkowników czytających te listy i fora, więc na ogół udzielane są odpowiedzi. Jednak na wiadomości typu „FlightGear nie kompiluje się na moim systemie. Co mam zrobić?” ciężko odpowiedzieć bez podania dalszych szczegółów, prawda? Oto kilka rzeczy, które należy uwzględnić w wiadomości, gdy zgłaszasz problem:
W celu przeanalizowania tego, co wydarzyło się podczas ostatniej sesji FlightGeara,
można użyć następującego polecenia (ścieżka ~/.fgfs odpowiada $FG_HOME na systemach
typu UNIX; na innych systemach musisz użyć jego odpowiednika lub możesz użyć opcji
--log-dir
, aby FlightGear zapisywał logi w innej lokalizacji):
less ~/.fgfs/fgfs.log
Domyślny poziom loggera to alert, co odpowiada opcji --log-level
=alert. Jeśli przekażesz
opcję --log-level
=debug do fgfs, to FlightGear zapisze o wiele więcej informacji w pliku
loggera.
Niektóre informacje, z założenia pochodzące z zależności FlightGeara, nie są zapisywane w pliku loggera. Jednym ze sposobów przechwytywania wszystkich informacji bezpośrednio lub pośrednio pochodzących z FlightGeara, jest przekierowanie standardowych strumieni wyjścia i błędów:
fgfs --log-level
=debug >log.txt 2>&1
Ostatnia uwaga: proszę unikaj publikowania plików binarnych na wspomnianych listach mailingowych lub forach! Jest wielu subskrybentów i osób przeglądających te informacje, a niektórzy z nich mają niską przepustowość i/lub połączenia taryfowe. Dlatego duże wiadomości mogą zostać odrzucone przez administratora listy mailingowej. Dzięki.
FlightGear działa TAAAAK wolno.
Gdy FlightGear działa z prędkością około 1 fps (klatki na sekundę) lub niższą,
zazwyczaj nie masz wsparcia sprzętowego OpenGL. Przyczyn może być kilka.
Po pierwsze, możesz nie mieć dostępnych sterowników sprzętowych OpenGL
dla starszych kart graficznych. W takim przypadku zdecydowanie zaleca się
zaopatrzenie w nowy sprzęt.
Po drugie, sprawdź, czy sterowniki są poprawnie zainstalowane. Pewne karty graficzne wymagają zainstalowania dodatkowych sterowników obsługujących OpenGL, poza tymi dostępnymi w Windows.
Ponieważ nie mamy dostępu do wszystkich możliwych odmian dystrybucji Linuxa, oto kilka przemyśleń na temat możliwych przyczyn problemów (ta sekcja zawiera wkład Kaia Troestera.)
Nieprawidłowe wersje bibliotek
Jest to dość częsta przyczyna frustracji, zwłaszcza gdy chcesz ręcznie zainstalować
biblioteki potrzebne dla FlightGeara. Upewnij się w szczególności, że biblioteka
Mesa obsługuje płytę 3DFX i że biblioteki GLIDE są zainstalowane i można
je znaleźć. Jeśli komenda ldd ‘which fgfs‘ skarży się na brak bibliotek, masz
kłopoty.
Powinieneś także upewnić się, że zawsze posiadasz w swoim systemie najnowszą wersję PLIB. Wielu osobom nie udało się skompilować FlightGeara tylko z powodu przestarzałego PLIB.
Plik wykonywalny odmawia uruchomienia.
Być może próbowałeś uruchomić plik wykonywalny bezpośrednio, klikając dwukrotnie fgfs.exe w Eksploratorze Windows lub wywołując go w powłoce MS-DOS. Dwukrotne kliknięcie w Eksploratorze nigdy nie działa (chyba że ustawisz zmienną środowiskową FG_ROOT w autoexec.bat lub w inny sposób). Zamiast tego kliknij dwukrotnie fgrun. Więcej informacji znajdziesz w rozdziale 4, Start: Jak uruchomić program.
Inną przyczyną frustracji może być to, że nie pobrałeś najnowszych wersji plików pakietu bazowego, wymaganych przez FlightGeara lub nie pobrałeś w ogóle żadnej z nich. Przyjrzyj się temu bliżej, ponieważ format scenerii/tekstury jest wciąż w fazie rozwoju i może się często zmieniać. Więcej informacji znajdziesz w rozdziale 3, Przed lotem: instalacja FlightGeara.
Następnie, jeśli napotkasz problemy w czasie pracy, nie używaj narzędzi Windows do rozpakowywania .tar.gz. Jeśli potrzebujesz, wypróbuj to w powłoce Cygnus za pomocą tar -xvzf.
FlightGear ignoruje parametry wiersza poleceń.
Może wystąpić problem z przekazywaniem opcji wiersza poleceń zawierających znak „=” w poleceniu. Zamiast tego utwórz plik wsadowy (bat), w którym uruchomisz FlightGeara z potrzebnymi opcjami, i uruchamiaj ten plik.
Nie mogę zbudować FlightGeara w MSVC/MS DevStudio.
Domyślnie FlightGear jest kompilowany przy użyciu GNU GCC. Port Win32 GNU GCC jest znany jako Cygwin. Aby uzyskać wskazówki dotyczące Makefiles wymaganych dla MSVC lub MSC DevStudio, zajrzyj do:
https://wiki.flightgear.org/Building_using_CMake_-_Windows
W zasadzie powinno być możliwe skompilowanie FlightGeara z plikami projektu dostarczonymi wraz z kodem źródłowym.
Nieudana kompilacja FlightGeara.
Przyczyn może być kilka, w tym prawdziwe błędy. Zanim jednak spróbujesz zrobić cokolwiek innego lub zgłosić problem, upewnij się, że masz najnowszą wersję kompilatora Cygwin. W razie wątpliwości, uruchom setup.exe od nowa i pobierz i zainstaluj najnowsze wersje pakietów, ponieważ mogły ulec zmianie.